Ballkan SQBallkan.portal SQ

ECHR: Turqia duhet ta ndryshojë ligjin për fyerje të presidentit

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut (ECHR) i bëri sot thirrje Turqisë ta ndryshojë ligjin për fyerje të presidentit, sipas të cilit ndiqen penalisht dhjetëra mijëra njerëz dhe vendosi që paraburgimi i personit që përmes një karikature e ofendoi Rexhep Tajipin Erdoganin, sipas atij ligji, paraqet shkelje të së drejtës për liri të shprehjes.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle