0_Maqedoni.Portal SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Dimitrov: Ekziston obligim edhe Bullgaria të mos përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë

Në Marrëveshje dispozita për mospërzierje në punët e brendshme është reciproke. Edhe në këtë kuptim obligimi ynë të mos përzihemi në punët e brendshme bullgare ekziston, por ekziston edhe obligimi për Bullgarinë që të mos përzihet në çështjet e brendshme tonat. Por mbase çështja e parë është e drejta e vetpërcaktimit dhe vetëdeklarimit dhe këtu është kjo përplasje e pozitave me marrëveshjen dhe kornizën ligjore në njëfarë mënyre që e bën marrëveshja, thotë në intervistën për RSE, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle