0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Brenda vitit në vend ka 45 raste me HIV, në fund të vitit 2020 janë diagnostikuar gjithsej 332 persona

Brenda vitit në vend diagnostikohen mesatarisht 45 raste me HIV. Numri i përgjithshëm i vlerësuar i njerëzve që jetojnë me HIV mund të lëvizë nga 437 në 575 persona, derisa numri i atyre që nuk janë të vetëdijshëm për statusin e tyre HIV mund të jetë midis 105 dhe 243 persona. Nga 500 personat e vlerësuar me HIV në fund të vitit 2020, u diagnostikuan 332 persona, respektivisht 66 për qind. Rreth 330 pacientë momentalisht pranojnë terapi në Klinikën për sëmundje  infektive.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle