Botë SQBotë.Portal SQ

Asambleja e qytetit të Nju-Jorkut e largon statujën e Xhefersonit – një nga baballarët e kombit, por edhe skllavopronar

Statuja e Tomas Xheferson, një nga themeluesit e SHBA-së dhe autor i Deklaratës për pavarësi, do të hiqet nga Asambjela e Nju-Jorkut sepse Xheferson ishte skllavopronar. Statuja u ngrit në sallën e Asamblesë së qytetit para më shumë se një shekulli.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle