0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQReportazh SQShoqëri SQ

Arsimi dual zviceran – fëmijët nuk vrapojnë për diploma fakulteti, është krenari të jesh bukëpjekës, bojaxhi, rrobaqepës, kuzhinier,…

Fëmijët mësojnë atë që duan realisht, nuk vrapojnë pas diplomave. Ata krenohen nëse fitojnë titullin bukëpjekës, parukier, hidraulik, saldator, mekanik, estetist, rrobaqepës, kuzhinier dhe si profesionistë në profesionin e tyre vlerësohen shumë nga shteti dhe shoqëria. Ata kanë mundësi të punojnë që nga mosha 15 vjeçare, por është shumë e lehtë edhe rikualifikimi apo avancimi i tyre.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle