0_Web_Aktuale SQEvropë SQEvropë.Portal SQSvet.Slajder SQ

APKE miratoi rezolutë për të drejtën e mjedisit të shëndetshëm jetësor

Mbrëmë vonë, me miratimin e rezolutës në bazë të raportit të Edit Estrela (Portugali), APKE u deklarua se qasja drejt të drejtës themelore për mjedis të sigurt, të pastër dhe të shëndetshëm jetësor është ndarë në mënyrë jo të barabartë mes rajoneve, vendeve dhe individëve, duke cekur se efektet nga ndryshimet klimatike kanë ndikim joproporcional ndaj vendeve të varfra, si dhe për grupet e pavolitshme, pakicat, gratë dhe fëmijët, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Strasburgu.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle