0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Anzhe Logar para PE-së: Rruga e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së nuk do të jetë autostradë, por rrugë e vogël me shumë kthesa

Parlamenti Evropian, dy ditë pas publikimit të paketës për zgjerimin e Komisionit Evropian, sot në seancë plenare ka debatuar për deklaratën e Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian për konstatimet e Samitit me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në debatin thuajse dyorësh, shumica e deputetëve evropianë shprehën mbështetje për perspektivat evropiane të vendeve të rajonit, duke shprehur edhe dëshpërim për samitin në Bërdo, Slloveni, i cili nuk u ofroi të ardhme të qartë vendeve që sipas tyre, do të ishin nxitje për reforma. Në diskutim ishte kërkuar fillim i negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Lidhur me perspektivat evropiane të rajonit, rezervat vijnë vetëm nga radhët e të djathtës ekstreme, njofton korrespondenti i MIA-s.

Lajmi është i kapshëm për parapaguesit e ueb- servisit të MIA-s.
Logojuni ose kontaktoni sektorin e marketingut për më shumë informacione.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Butoni Kthehu në krye
Mbylle