MIA Investigon SQ

A ka kryer Vladimir Putini krime lufte në Ukrainë?

Në mëngjesin e 28 shkurtit, projektilat ruse "Grad" e bombarduan qendrën në Harkov, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, deklaroi se projektilat synonin qëllimisht civilët dhe e përshkroi sulmin si një krim lufte. Në të njëjtën ditë, prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Kan, informoi se po fillon një hetim për ngjarjet në Ukrainë, sepse "ekziston një bazë e arsyeshme për të besuar se janë kryer krime të supozuara të luftës dhe krime kundër njerëzimit". Ai shtoi se GJPM ka juridiksion sepse Ukraina e ka pranuar dy herë mandatin e gjykatës. Një herë në vitin 2014, pas aneksimit rus të Krimesë, dhe përsëri në 2015, kur njohu juridiksionin e gjykatës për një "periudhë të pacaktuar".

Lajmi është i kapshëm për parapaguesit e ueb- servisit të MIA-s.
Logojuni ose kontaktoni sektorin e marketingut për më shumë informacione.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Butoni Kthehu në krye
Mbylle